Bać się, czy nie bać? Oto jest pytanie!
Odpowiedź oczywista na nie - nie!
Tak mógłby powiedzieć Shakespeare, gdyby był i widział, to co dane nam było zobaczyć oraz usłyszeć w trakcie kolejnego już dnia otwartego w naszym ulubionym schronisku przy ul. Metalurgicznej 5.
Gady, płazy, pająki, owady... Kto z nas, choć raz w życiu nie zareagował, bądź nie spotkał osoby, która reaguje dreszczem i gorączkowym spojrzeniem na wieść, że coś obok pełza i syczy? 29 marca mieliśmy okazję przekonać się, że świat tych stworzeń jest fascynujący, piękny i zajmujący. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas dzielili się z nami ogromną dawką wiedzy i doświadczeniem. Natomiast ci, którzy nie do końca dali się przekonać, że strach ma wielkie oczy, mogli obejrzeć pokaz w wykonaniu Lubelskiego Stowarzyszenia Kendo. Tak na wszelki wypadek...
Wszystko zaczęło się w samo południe, choć już od wczesnych godzin porannych przybywali do nas wystawcy i hodowcy z różnych stron kraju, by spokojnie móc przygotować swoje stoiska na wystawę. Frekwencja zwiedzających przerosła najśmielsze oczekiwania – w pewnych momentach trudno było przebrnąć przez tłum oglądających setki niezwykłych zwierząt prezentowanych na stolikach. A było na co popatrzeć! Od maleńkich modliszek poprzez dziesiątki gatunków płazów i pajęczaków, po arcyciekawe jaszczurki i węże. Niewątpliwym zainteresowaniem i sympatią zwiedzających cieszyły się także „łyse” świnki morskie i olbrzymie szczury gambijskie. Z możliwości rozmowy z hodowcami korzystali nie tylko amatorzy terrarystyki, lecz także, ciekawi różnych aspektów tej niezwykłej pasji, miłośnicy wszelkich innych zwierząt.
Równolegle z wystawą przebiegał, cieszący się wielkim zainteresowaniem, cykl wykładów. Po oficjalnym powitaniu wszystkich zebranych przez dyrektor lubelskiego schroniska, lek.wet. Bożenę Kiedrowską, idee i działalność naszego „Egzotarium” przedstawił Bartek Gorzkowski. Głos zabrał także dr. Jan Śmiałowski – wielki przyjaciel naszej „gadziej” inicjatywy. Wojciech Urynowicz ze Stowarzyszenia Hodowców Żółwi „EMYS” opowiedział o mitach związanych z opieką nad żółwiami, zaś Oskar Wiśniewski z serwisu Scorpionidae.pl o skorpionach z rodzaju Euscorpius. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Terrarystycznego, Grzegorz Porowiński, zapoznał słuchaczy z zasadami doboru zwierząt do prywatnej hodowli oraz regułami odpowiedzialnej terrarystyki. Wyjątkową uwagą, zwłaszcza hodowców i studentów weterynarii, cieszyły się prelekcje lek.wet. Klaudiusza Szczepaniaka na temat parazytoz zwierząt egzotycznych, oraz lek.wet. Moniki Toborek, która wykład swój poświęciła chorobom gadów wynikającym z błędów pielęgnacyjnych. Serię wykładów zakończył założyciel Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Ochrony Gadów i Płazów Polski, Stanisław Laskowski, który ujął słuchaczy swym niezwykle wciągającym i malowniczym sposobem opowieści o ochronie rodzimej przyrody. Serdecznie wszystkim dziękujemy za tak liczny udział w dniu otwartym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz